Търсят се финансови посредници за 200 млн. евро

Търсят се финансови посредници за 200 млн. евро

17:03 от Георги Вулов 

Държавен холдинг под ръководството на Европейския инвестиционен фонд може да управлява част от парите за малки и средни предпирятия по оперативна програма "Конкурентоспособност"

С подписания в четвъртък, 21 юни, Меморандум за разбирателство от министъра на икономиката и енергетиката в оставка Румен Овчаров и заместник-ръководителя на инициативата JEREMIE в Европейския инвестиционен фонд (ЕИФ) Хюберт Котони се подготвя създаването на холдингова структура, която да управлява 200 млн. евро. Това е сумата, предвидена за усвояване по трета приоритетна ос - "Финансови ресурси за развитие на предприятията", на оперативна програма “Конкурентоспособност”. Само за 2007 г. е предвидено да се усвоят 37 млн. евро по тази приоритетна ос.

Предстои да бъде подписано и окончателно финансово споразумение с ЕИФ, с което ще бъде възложено на фонда да ръководи държавната структура – евентуално холдинг, която ще управлява европарите, уточняват от пресцентъра на Министерството на икономиката и енергетиката (МИЕ). Идеята за холдинга беше лансирана преди два месеца от заместник-министъра на икономиката Нина Радева.

Схемата предвижда средствата да не се изразходват еднократно за определена фирма с един-единствен проект, а ще могат да бъдат използвани от повече предприятия под формата на револвиращ ресурс. По трета приоритетна ос ще бъдат подпомагани малките предприятия чрез така наречените инженерингови инструменти, които според оперативна програма “Конкурентоспособност” са няколко вида:

За Гаранционни фондове
Целта е да се създадат и капитализират гаранционни фондове/схеми, включително за разширяване на дейността на действащи такива, както и за създаване на Национален гаранционен фонд. Средствата ще се изразходват за формиране и/или допълване на капиталовите ресурси на фонда/схемата и покриване на разходите по управлението й за външни консултантски услуги и обучение. Бенефициенти са публични институции, търговски дружества и организации с нестопанска цел, развиващи съответната гаранционна схема и действащи като гаранционен фонд.
Гаранционните фондове предоставят при определени условия гаранции на МСП пред банковите институции за отпускане на кредити. МСП, което получава гаранцията, плаща такса най-често в размер на 2-3% от стойността й. Размерът на гаранцията обикновено е между 40" и 80% от главницата по кредита.

За фондове за микрокредитиране
Финансиране ще получат съществуващи фондове/схеми, за да разширят дейността си или да бъдат създадени нови национални, регионални или местни фондове/схеми или техни клонове. Бенефициенти са публични институции, търговски дружества и организации с нестопанска цел, действащи като фонд за микрокредитиране.
Фондовете за микрокредитиране съсредоточават подкрепата си към микропредприятия, стартиращи предприятия, самонаемащи се и социални групи в неравностойно положение. Предимството на микрокредитните схеми е, че осигуряват капиталов ресурс на социални групи, които трудно биха получили банково финансиране. Недостатък е високата стойност за администриране на подобни схеми спрямо размера на предоставения капитал.

За фондове за рисков капитал
Средствата ще се предоставят за формиране и/или допълване на капиталовите ресурси на фондовете за рисков капитал и покриване на разходите по управлението им. Бенефициенти са фондове за рисков капитал, инвестиращи в МСП.
Фондовете за рисков капитал инвестират в МСП, като закупуват дялове от тях най-често чрез увеличение на капитала на предприятието. За периода на направената инвестиция фондът наблюдава вложенията си, като често предоставя на МСП и други финансови и консултантски услуги. Целта на фонда е да извлича текущи доходи чрез черпенето на дивидент от предприятието или чрез продажбата на закупения дял на печалба вследствие на растежа на предприятието.

За мрежа от бизнес ангели
Предвидено е финансиране за създаването и покриване на оперативните разходи на мрежа от бизнес ангели, включително консултантски услуги и обучение.
Бизнес ангелите са индивидуални инвеститори, разполагащи с наличен капиталов ресурс, които са готови да инвестират в друг бизнес. Мрежите от бизнес ангели осъществяват дейност по свързване на потенциалните инвеститори с МСП, търсещи допълнително финансиране.

Тенденциите
Според пресценатъра на МИЕ за програмния период 2007-2013 г. се очертава тенденция за диверсификация на помощта за предприятията по структурните фондове. Финансовата тежест ще бъде преместена от директни грантове към подкрепа чрез инструменти за финансов инженеринг. Това дава възможност финансовите средства, вложени в тези инструменти, да се използват многократно и да се получи по-голям ефект от тяхното използване.

Тази схема се прилага с успех в старите държави членки на ЕС чрез инициативата JEREMIE (Joint European resources for micro to medium enterprises - Общи европейски ресурси за малки и средни предприятия) и за България е важно да ie ползва тяхното ноу-хау.

Според Нина Радева холдинговата структура или холдинговrs фонд ще сключва договори с банки, гаранционни фондове или фондове за рисков капитал, които като финансови посредници ще подпомагат малкия и средния бизнес в различни направления. Държавата ще гарантира заемите на фирми, които кандидатстват с иновативни проекти. Поради липсата на кредитна история много от българските малки и средни предприятия срещат трудности с финансирането и не могат да представят обезпечение за гаранция по кредита. Схемата допуска в холдинговата структура да участва с дял в дадено предприятие и след като то се развие, да продаде акциите на други инвеститори. "Подборът на финансовите посредници ще бъде чрез конкурс, така че процесите ще са напълно прозрачни", каза Нина Радева за "Капитал" по време на семинар на тема "Нови възможности пред бизнеса след влизането на България в ЕС", организиран от бившия евродепутат Лидия Шулев в началото на април тази година.

Чрез схемата с холдинговата структура на практика в България реално ще стъпи инициативата JEREMIE, създадена специално за малки и средни предпирятия и която се управлява от ЕИФ. JEREMIE беше обявена преди година и половина. Досега 19 държави са заявили участието си в нея и са предложени за одобрение над 220 проекта. Оперативно обаче JEREMIE стартира в началото на 2007 г. в рамките на кохезионната политика на ЕС за новия програмен период до 2013 г. Другите две инициативи са JASPERS ("Съвместна помощ за подпомагане на проекти в европейските региони") и JESSICA ("Съвместна европейска помощ за устойчиви инвестиции в градска среда").




{START_COUNTER}